A rokkantsági járadékkal kapcsolatos legfontosabb információkkal folytatjuk cikksorozatunkat.
Ezt a járadékot az a tartósan beteg, fogyatékkal élő személy kaphatja, akinek a betegségét huszonöt éves kora előtt állapították meg, és akinek az egészségkárosodása 70%-nál nagyobb, tehát az összegészségi állapota 30% vagy annál kisebb.
Figyelem! Aki rokkantsági járadékot kap, az nem kaphat mellette megváltozott munkaképességűek ellátását!
A rokkantsági járadékot annak folyósítják, aki már a tizennyolcadik életévét betöltötte. Ha már tizennyolc éves kora előtt is fennállt a betegsége, akkor lehet kérni, hogy hat hónapra visszamenőleg megkapjátok a járadék összegét.
Nagy előnye ennek a járadéknak, hogy nincs kereseti korláthoz kötve, és nem kell hozzá szolgálati idővel sem rendelkezni. Tehát aki többet keres, mint a minimálbér másfélszerese, és szeretne még emellett emelt összegű családi pótlékot kapni, és megfelel a fenti feltételeknek, akkor javasoljuk, hogy a rokkantsági járadékot igényelje meg.
Ez havonta egy fix összeget jelent, ami 2020-ban 38 670 forint.
Aki rendelkezik legalább három év szolgálati idővel (például munkaviszony), viszont nincs havi 241 501 Ft átlagjövedelme, annak érdemes mérlegelni, hogy melyikkel jár jobban: rokkantsági járadékkal vagy a megváltozott munkaképességűek ellátásaival, vagyis rokkantsági ellátással vagy rehabilitációs ellátással.
A rokkantsági járadékra szolgáló igényt az Ön törvényes képviselője vagy meghatalmazottja nyújthatja be papíron vagy elektronikusan. Ha papíron nyújtja be, akkor az erre rendszeresített formanyomtatványt, a háziorvos által írt speciális beutalót és a betegsége(i)t igazoló összes zárójelentést az Ön lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási szakigazgatási szervhez kell benyújtani.
Ha nem igazodik ki az ellátások rengetegében, írjon nekünk egy e-mailt, és segítünk! munkakoralapitvany@t-online.hu
További információ található a fenti témában a Magyar Államkincstár honlapján.