Sok kérdést kaptunk mostanában a rokkantsági és a rehabilitációs ellátásokkal kapcsolatban, ezekre szeretnénk válaszolni.
Mennyit lehet mellettük keresni?
Ha az Ön keresete három egymást követő hónapon át meghaladja a minimálbér másfélszeresét, akkor Ön elveszíti az ellátást. A minimálbér 2020-ban 161 000 Ft. Ennek a másfélszerese 241 500 forint.
Aki azt szeretné, hogy megmaradjon a rokkantsági vagy a rehabilitációs ellátása, annak a bruttó havi fizetés nem mehet e fölé három egymást követő hónapon át. Tehát ha Ön mondjuk két hónapig 250 000 forintot keres, de a harmadik hónapban csak 230 000 forintot, akkor még megtarthatja az ellátásait.
Milyen egyéb támogatásokat kaphat, aki rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesül?
Van egy kormányrendelet, ami felsorolja, hogy milyen támogatások nem kaphatók. Ami jó hír, az az, hogy a fogyatékossági támogatás nincs benne ebben a felsorolásban, tehát az járhat mellé! A családi pótlék, a rokkantsági járadék, és a vakok személyi járadéka viszont sajnos benne van a tiltó felsorolásban, tehát aki szeretne rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást kapni, az ezeket elveszíti.
Milyen bejelentési kötelezettsége van annak, akinek a keresete a keresetkorlát fölé csúszik?
a) Rokkantsági ellátás esetén
Ha az Ön keresete három egymást követő hónapban eléri a 241 500 forintos keresetkorlátot, akkor ezt tíz napon belül jeleznie kell az NRSZH-nak, és vinnie kell az elmúlt három hónap bérpapírjait is, ami igazolja, hogy mennyivel keresett többet a keresetkorlátnál. Ekkor az NRSZH felfüggeszti a rokkantsági ellátás folyósítását mindaddig, amíg Ön nem igazolja, hogy a jövedelme ismét a keresetkorlát alatt van.
b) Rehabilitációs ellátás esetén
Ha Ön rehabilitációs ellátást kap, akkor nemcsak akkor kell szólnia az NRSZH-nak, ha elérte a keresetkorlátot, hanem akkor is, ha munkaviszonyt létesít, vagy ha megszűnik a munkaviszonya. Ha a keresete három egymást követő hónapon át meghaladja a keresetkorlátot, akkor neked is bérpapírokkal kell igazolnod az NRSZH-nak, hogy mennyivel keresel többet.