Az alábbiakban kollégánk beszámolóját olvashatják
Nekem többféle hallókészülékem volt az életem során. Gyerekkoromban, iskolakezdés után a „szivarzsebbe” helyzehető, két ceruzaelemmel működtetett és vezetékekkel a fülbe illesztő. Ez a játszás, sport során, pont a vezetékek miatt volt gond. Mint gyerekek, kik hangosak, eleve nem automatikusan szűrte ki a zajokat, csökkentette a hang erősségét. Folyton a legnagyobb hangerőre állítva nem segítette a hallás minőségét.
Gimnáziumban kaptam családi protekcióval szemüvegbe ültethető hallókészüléket. Ezt Debrecenben gyártották. Elvben jó volt, mert a szemüveg és a hallókészülék kombinálása az 1970-es, 20-as évek fordulóján újszerű technológiai megoldás volt. Mindkét szárban volt gomb akkumlátor. Négy kis akku volt évente biztosítva. Akku töltőt meg az elektromos hálózatra dugva. Ez a hallókészülék már hallásminőség szempontjából jobb volt, mint az első. Egy nagy hátránya volt. Pont a szemüveg + szolgáltatása okán, a szárai nagyon nehezek voltak. Sérülékenysége fokozott volt. Akkor is zsúfolt tömegközlekedésen úgy kellett ezt viselve utazni, mint egy kínai porcelán.
Ezek után sokáig nem is hordtam hallókészüléket. Nem is akartam. Sznobizmussá formált, hogy miért nem. 1998-ban szüleim összefogtak, hogy nekem a hallásom jó legyen. Két olyan szülőről beszélünk, kik a válásuk után 18 évig szóba nem álltak.
Milyen egy digitális hallókészülék?
A Widex hallásközpontnál akkor és ott csak egy hallókészülék lett rendszerbe állítva. A bal fülem semmilyen illesztéket nem volt képes elfogadni. Se a keményt, se a lágyat. 2011-ben már a másik fülre is meg lett oldva a problémamentes hallókészülék viselése.
Senno, digitális hallókészülékről beszélünk 1998-tól 2018-ig. Megszokás, viselése az elején nehéz volt. Mivel a kültéri hangok, zajok hírtelen felerősödtek, így az utcán való hallókészülék viselés nem rögtön, napi rendszeresség lett. Bel téren két-három hét, Kint 2-3 hónap is volt. Közben, állítgatás, finomítás.
E digitális hallókészülékkel a visszhangos terekben, mint házunk lépcsőháza egyszerűen nem lehetett kommunikálni. Légyen az Aurisnál rendszerbe állított utódja is.
1998 óta hordom napi szinten, folyamatosan e korszerű hallókészülékeket. Van tapasztalatom. E digitális készülékek hallásbiztonság szempontjából 5-6 óra folyamatos hordás után pihenés miatt ki kéne venni.
Így tartsd tisztán a füledet – és a hallókészülékedet
Napi 12 órás, vagy annál több időt használva a hallóidegek fáradnak, és a külső hallójárat fokozottan szennyeződik. Itt találkozik a készülék illeszték a füllel. Mivel pontos az illeszték, nincs szellőzése dobhártyának. A bemerevedett fülzsír rámerevedik a külső hallójáratra és dobhártyára. Patikában lehet kapni parafin olajt, melyet a készülék kikapcsolása és kivétele után lehet a fülbe csepegtetni. Ez feloldja a merevvé vált fülzsírt. Majd zuhanyrózsával, nem nagy nyomáson langyos vízzel átmosni a fület. (Úton-útfélen látom, hogy az emberek nem mossák meg a fülüket. Retket lehetne a fülkagylójukban nevelni.)
A fül illesztéket is kell tisztítani. Ebbe is belekerülnek a környezetből és a hallójáratból szennyeződések. Ott lerakódnak, ronthat a készülék hatékonyságát. Az illesztőszárat kell levenni magáról a készülékről és kézmeleg szappanos vízbe tenni, ázni. Majd folyó vízben lemosni. Hagyni, megszáradni. Utána visszailleszteni. Két egyforma típusú készüléket hordunk, akkor érdemes ezek közül az egyiket körömlakkal a belső íven megjelölni, hogy s két készülék ne legyen felcserélve. (Nem egyformán vannak hangolva, mivel nem ugyanolyan a két oldali halló audiogram.) Ha már a kosztol fekete az illeszték, a viselőjére nézve égő.
Magad nem mered a tisztítást otthon megcsinálni, akkor a hallásközpont kérésre megcsinálja. Havonta egyszer illenék, hogy ne menj a környezeted agyára, mert a kosztól romlik a hallásod minősége. Lustaság nagy Úr! Fél egészség, de! A Tisztaság itt is a másik fele.
A hallókészülék illeszték szára idővel merevvé válik. Ezt le kell cserélni, elkerülendő a nagyobb veszélyt. Ezt a Widex hallásközpontban időpontkérés nélkül megteszik. Merev szárat nem tudsz a készülékre húzni.
Nyári melegben rendszeresen előfordul, hogy a vizesedik az illeszték, bedugul a fül. Ki kell venni, szellőztetni. Ha az elem is rozsdásodik, már a szervizbe kell menni.
Folyamatos légkondicionált helyet sem mindig bírja a fül, ha hallókészüléket viselését. Hallójárati gyulladás lehet a következménye.
Monostori Csaba