Tapasztalatunk szerint szerint a közfoglalkoztatásban dolgozók az átlagosnál alacsonyabb arányban veszik igénybe a családi adókedvezményt, amely jelentős anyagi segítséget nyújthat a gyermekes családoknak.
Alapítványunk egy fő közfoglalkoztatottnak is munkalehetőséget ad, így merült fel, hogy a közfoglalkoztatásban dolgozók gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy jogosultak a kedvezményre, vagy az érvényesítéshez szükséges adminisztrációs folyamatokat bonyolultnak találják – ez a tapasztalatunk egybeesik pl. a Kopp Mária Intézet tapasztalataival is.
A családi adókedvezmény lényege, hogy az összevont adóalapot csökkenti, így kevesebb személyi jövedelemadót kell fizetniük az érintetteknek. Ez havi szinten több ezer forintos megtakarítást jelenthet.
A jogszabályok értelmében a közfoglalkoztatottak is élhetnek a lehetőséggel, hiszen a közfoglalkoztatási bér is adóalapot képez. Az adókedvezmény igénybevételéhez azonban adóelőleg-nyilatkozatot kell tenni a munkáltató felé, vagy az éves adóbevallás során kell érvényesíteni a kedvezményt.
Mennyit jelenthet a családi adókedvezmény?
A családi adókedvezmény összege a gyermekek számától függően változik. Egy eltartott gyermek esetén legfeljebb 66 670 Ft-tal csökkenthető az adóalap havonta, két eltartott gyermek esetén max. 133 330 Ft-tal, három vagy több eltartott gyermek esetén legfeljebb 220 000 Ft-tal.
Ha a családok nem tudják teljes mértékben kihasználni az adókedvezményt, a fennmaradó összeget a járulékokból is érvényesíthetik.
Mit tehetnek az érintettek?
A közfoglalkoztatottaknak érdemes minél előbb tájékozódniuk, hogy kihasználhassák a számukra elérhető kedvezményt. Az alapvető lépések:
- Adóelőleg-nyilatkozat kitöltése – amelyet a közfoglalkoztató felé kell benyújtani.
- Az éves adóbevallás során az esetleg elmaradt kedvezmények pótlása.